Menu

Menu dodatkowe

  • ółążść‡

Wyszukiwanie

W naszej diecezji

  

Głos Odwiedzających

Jeśli chcesz wyrazić swoje zdanie, napisz. Dziękuję za każde słowo dialogu, bo ono może być pomocne w naszym wspólnym szukaniu woli Bożej.

Nadawca *

Adres e-mail *

Temat wiadomości *

Treść wiadomości

* pola wymagane

15 października 2016

Czas tak szybko mija i niesie ze sobą mnóstwo wydarzeń… Przed chwilą kończyły się wakacje a już połowa października. Rozpoczęliśmy siódmy rok Programu Odnowy i Ewangelizacji naszej parafii. Przeżywać go będziemy pod hasłem: Dobre sąsiedztwo buduje parafię. Chcemy rozwijać dobre relacje w naszym sąsiedztwie, bo widzimy w tym ważne spoiwo naszej wielkiej wspólnoty parafialnej.

Za nami pierwsze Wydarzenie Programu – Niedziela Małżeństw, podczas której byliśmy zaproszeni, by w rodzinnej rozmowie poszukać swoich korzeni. Celem wydarzenia było stworzenie „Parafialnej Mapy Korzeni”. Trudne to dzieło w obliczu anonimowości naszego społeczeństwa. Mam nadzieję, że w wielu rodzinach w związku z wrześniową Niedzielą Małżeństw powstało pragnienie szerszego spojrzenia na pochodzenie naszej społeczności. Parafia to rodzina rodzin. Ważne, żebyśmy to dostrzegali w relacjach z najbliższym sąsiedztwem. Tworzymy parafię razem z tymi, którzy mieszkają blisko nas, są naszymi sąsiadami.

Zachęcam, by włączyć się w Wydarzenia tego roku duszpasterskiego w naszej parafii. Nie możemy patrzeć z obojętnością, bo nikt nie dokona tego za nas. Razem możemy budować, ożywiać naszą parafialną rodzinę. Każdy ma swoje miejsce i rolę w tym dziele budowania żywego Kościoła i każdy jest potrzebny.

 

29 lipca 2016

Trwają Świadowe Dni Młodzieży w Krakowie i napełniają nas radością, dumą, nadzieją. Korzystajmy z możliwości śledzenia w mediach tego, co się dzieje w związku z obecnością w naszej Ojczyźnie Ojca św. i tak wielu młodych ludzi z całego świata. Wsłuchujmy się w to, co nam z serca chce przekazać Papież Franciszek. Jestem przekonany, że to Wydarzenie może bardzo ubogacić nas wszystkich i ożywić w nas entuzjazm ewangeliczny. Warto już teraz "chłonąć", by potem owocować przemianą, nawróceniem, radością, optymizmem, świadectwem wiary. Choć pozostaliśmy w Malborku, możemy na różne sposoby uczestniczyć w ŚDM i to jest ten czas, który dał nam Bóg.

 

 9 lipca 2016

Trwa już na dobre wakacyjny czas. Kończymy emocje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej J. Z nadzieją i troską myślimy o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Na różne sposoby planujemy swój wypoczynek, odwiedziny, spotkania, wyjazdy. Jednocześnie zajmują nas codzienne obowiązki, praca, zadania. Warto w czasie wakacyjnym, urlopowym połączyć odpoczynek ciała z odpoczynkiem duchowym. Zmienić otoczenie, oderwać się od swojej codzienności. W parafii mamy propozycję takiego duchowego odpoczynku, którym będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Programu Odnowy i Ewangelizacji. To spotkanie ludzi z wielu parafii z całej Polski, którzy żywo uczestniczą w budowaniu wspólnoty parafialnej. W ostatni weekend sierpnia pojedziemy autokarem do Jawidza k. Lublina. Z pewnością doznamy tam umocnienia naszej wiary. Doświadczymy wspólnoty. Poznamy bliżej ludzi, z którymi łączy nas miłość do Chrystusa i Jego Kościoła.

Każdy może dołączyć do naszej grupy pielgrzymkowej. Zapraszamy i czekamy…

 

7 czerwca 2016

Wielu ludzi pielgrzymka pociąga swoją naturą zmierzania do celu, przemierzaniem drogi razem z innymi, radością pokonywania trudności i kolejnych etapów. Jest w pielgrzymce coś, co jest odzwierciedleniem naszego życia.

Od lat z Malborka pod koniec lipca wyrusza piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Są jednak osoby, które mimo chęci nie mogą w niej uczestniczyć z różnych powodów. Niedaleko Malborka jest sanktuarium związane z narodzinami i chrztem błogosławionej Doroty w Mątowach Wielkich (nad Wisłą, niedaleko Miłoradza). Powstał zamysł, aby zorganizować Pieszą Pielgrzymkę Malborską do naszego diecezjalnego sanktuarium. To tylko jeden dzień i trasa długości 16 kilometrów. Warto choć w taki sposób "zasmakować" pielgrzymowania. Pielgrzymka odbędzie się w dniu Odpustu bł. Doroty - sobota 25 czerwca 2016r. Zgromadzimy się najpierw w kościele św. Jana przy zamku. Stamtąd o godz. 6 rano po błogosławieństwie wyruszymy. Zejdziemy nad Nogat, przejdziemy "kładką" na drugi brzeg. Tam chodnikiem dojdziemy do skrzyżowania na Alei Rodła przy budowanym moście i przez Grobelno dotrzemy do Kraśniewa. Dalej polną drogą udamy się do Miłoradza a stamtąd już prosto do Mątów Wielkich. Tam w kościele, w którym znajduje się chrzcielnica z czasu bł. Doroty, będziemy uczestniczyć w uroczystej Mszy św. o godz. 12 celebrowanej w dziękczynieniu za 40 od zatwierdzenia Jej kultu. Po Mszy św. będzie czekał na nas posiłek (zupa) na placu przy Domu Rekolekcyjnym (dawna plebania). Po uroczystości wrócimy do Malborka autokarami.

Zapraszam do udziału w historycznej Pierwszej Pielgrzymce Malborskiej do Sanktuarium bł. Doroty. Jednocześnie proszę o promowanie pielgrzymki na różne sposoby, aby każdy kto mógłby pójść miał możliwość podjęcia takiej decyzji.

Myślę, że skutecznym sposobem, by kogoś zachęcić są słowa: Chodź, pójdziemy razem...

 

29 maja 2016

W poniedziałek i wtorek (30 i 31 maja) w naszej parafii odbędzie się Programowanie Roku Duszpasterskiego 2016/17, w którym uczestniczyć będą trzy parafie - z Torunia, Elblaga i nasza.

Wspólnie w kilkuosobowej grupie osób będziemy opracowywać Metę roku duszpasterskiego, cel jaki chcemy osiągnąć w parafii do czerwca 2017 poprzez kilka Wydarzeń, do których zaprosimy przez List "Bądźmy razem" wszystkich mieszkańców parafii.

Od sześciu lat cieszy mnie ten przejaw współodpowiedzialności razem ze świeckimi za ożywianie duszpasterskie "organizmu" parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku.

Obyśmy potrafili naszym zapałem i radością pociągać innych do podejmowania różnych zadań i posług. Razem możemy dokonać tak wiele...

 

17 maja 2016

W krótkim czasie ostatnio byłem kilka razy z posługą kapłańską u starszych osób stających na progu śmierci. Razem z ich najbliższymi modliliśmy się. Budujące dla mnie jest, gdy rodzina umierającego trwa przy nim, pomaga, modli się, czuwa. Z pewnością to bardzo ważne dla tej osoby, że w ostatnim czasie są przy niej najbliżsi, że nie jest sama.

Jest wiele osób w naszej parafii, ktore z powodu chorób lub starszego wieku nie wychodzą z domu. W pierwsze piątki miesiąca kapłani odwiedzają niektórych chorych z Komunią św.

Może w naszym sąsiedztwie jest taka osoba, której moglibyśmy podpowiedzieć możliwość Komunii pierwszopiątkowej. Może wystarczy ją odwiedzić i o tym powiedziec, albo porozmawiać z jej rodziną. Może Pan Jezus czeka na taki nasz czyn miłosierny w Jubieluszowym Roku Miłosierdzia...  

 

16 maja 2016

Od kilku lat odbywają się w naszej parafii nabożeństwa majowe w rejonach, między blokami. Uważam, że to dobra okazja do podejmowania współpracy sąsiedzkiej w sprawach naszej wspólnej wiary. Mamy niewiele okazji, by w tej sferze działać razem poza kościołem. To też wyraz naszej postawy: „nie wstydzę się mojej wiary”. Istotne jest to, co dokona się wokół tego wydarzenia – sąsiedzi porozumieją się w sprawie wyboru miejsca w rejonie, wykonania dekoracji, programu nabożeństwa, przyniesienia ławek albo krzeseł, zaproszenia znajomych. To takie szczegóły nas zbliżają. Skorzystajmy z tej okazji i nie oglądajmy się na innych. Czasem na kolędzie słyszę, że ludzie w bloku przez lata się nie znają, że dokucza nam sąsiedzka anonimowość. Możemy to zmienić, jeśli tylko spróbujemy. Majowe odbędą się w niedzielę 22 maja. Rejony I, II i III o godz. 16, natomiast rejony IV, V i VI o godz. 17. Wspólne odmówienie Litanii Loretańskiej i śpiewy pieśni maryjnych.

Można po nabożeństwie przygotować spotkanie sąsiedzkie przy herbacie lub grilu, bo na pewno będzie piękna pogoda.

 

11 maja 2016

Podczas tegorocznych nabożeństw majowych czytamy kolejne fragmenty Adhortacji Ojca św. Franciszka "O miłości w rodzinie" - Amoris laetita. Podjęliśmy przez to próbę wspólnego zgłębienia treści dokumentu papieskiego jeszcze niedawno tak szeroko komentowanego w mediach. Uważamy, że w takich sytuacjach najlepiej sięgnąć "do źródła".

Ciekaw jestem na ile to pomaga uczestnikom nabożeństw w poznaniu współczesnego nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Czy taka forma do nas dociera, przemawia?

 

9 maja 2016

Przeżywamy miesiąc maj. To w Polsce czas nabożeństw maryjnych z modlitwą Litanią Loretańską. W tym roku obchodzimy 99 rocznicę początku objawień fatimskich. W naszej parafii w kaplicy mamy figurę Matki Bożej Fatimskiej przywiezioną przed laty z Fatimy. W piątek 13 maja po wieczornej Mszy św. o godz. 18 wyruszymy z Figurą w procesji ulicami naszej parafii (Wybickiego, przy szkole podstawowej, Kotarbińskiego i Konopnickiej, do kościoła). Podczas procesji modlić się będziemy śpiewem pieśni maryjnych oraz na Różańcu. W naszym codziennym zabieganiu często trudno nam wybrać się na codzienne nabożeństwo majowe o godz. 17.30. Procesja Fatimska jest okazją, by rodzinnie wybrać się na wspólną modlitwę. Jest ona też symbolem naszego wyjścia z budynku kościoła na zewnątrz, do parafii, do parafian. Dajmy wspólnie świadectwo naszego otwarcia oraz budowania wspólnoty. Możemy być Apostołami zapraszając innych (z rodziny, sąsiadów, znajomych) do wspólnej modlitwy.

 

8 maja 2016

Dziś 103 młode oosoby z naszej parafii przyjęły sakrament bierzmowania zwany też sakramentem "dojrzałości chrześcijańskiej". Radością dla rodzin i parafii jest grupa młodzieży, która zapragnęła darów Ducha Świętego w tym sakramencie. Św. Jan Paweł II podkreślał, że "młodzież jest nadzieją Kościoła". Ci młodzi ludzie są też nadzieją Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku. Jaka czeka ich przyszłość? Ilu z nich będzie żywymi członkami organizmu Kościoła? Ilu utracimy jako wspólnota?

Te pytania nie powinny nas zasmucać a raczej mobilizować do szukania sposobów włączenia młodych ludzi we wspólnotę naszej parafii, by odczuli, że to jest ich "duchowy" dom i mogą tu w wartościowy, radosny sposób rozwijać swoją wiarę.

Dodaj swój komentarz

 

Święta

Środa, XXVI Tydzień zwykły
Rok A, I
Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu

Dzisiaj jest

środa,
04 października 2023

(277. dzień roku)

FACEBOOK - strona Parafii

Porządek Mszy św.

Msze św. w niedziele

i uroczystości:

700, 900,1030,

1200, 1800

 

Msze św. w tygodniu:

700 i 1800


Październik

Nabożeństwa 

Różańcowe 

godz. 1715 

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
16485